Webcam - Güvenlik Kamerası olarak nasıl kullanırsınız

Hemen hemen herkesin artık bir webcam yani web kamerası mevcut. Peki bu webcaminizi güvenlik kamerası olarak kullanmaya ne dersiniz? Bu neye mi yarayacak? Odanızda siz yokken birisinin girip girmediğini görebilirsiniz, evinizin istediğiniz bölgesine kamerayı yerleştirip içeri girebilecek tehlikeli kişilerin resimlerini çekebilirsiniz, kısaca hareketin olmadığı bir yerdeki hareketliliği yakalamak isteyebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan gereçler; Herhangi bir windows işletim sistemi olan bilgisayar, bir yada iki webcam, ve Dorgem isminde ücretsiz bir yazılım. Nasıl yapacağınızı kısaca anlatalım. Web Kameranızı Güvenlik Kamerası olarak kullanmak istiyorsanız öncelikle Dorgem isimli programı indirin ve bilgisayarınıza kurun. Kurarken sadece ileri demeniz yeterli. Kurulum tamamlandıktan sonra programı çalıştırın. İlk gelecek ekran aşağıdaki gibi bir kamera seçme ekranıdır.

kameranızın modelini bulup seçtikten sonra hemen altında bulunan preview butonuna basın ve kameranızın görüntülemesi gereken alanı ayarlayın.

Preview butonuna tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir önizleme penceresi açılacak. Bu görüntüden yararlanarak görüntü netliği ayarı yapacağız. Bu önizleme penceresi açıkken source butonuna tıklayın. Bu şekilde kameranızın netlik/aydınlık gibi ayarlarını ayarlayacaksınız. Dilerseniz bu aşamayı geçebilirsiniz.

Ayarları yaptıktan sonra ok / apply diyoruz ve ilk penceremizdeki options yazan yere tıklıyoruz.

Yeni açılan pencerede yapacağımız kameramızın hareke duyarlı olmasını sağlamak. Bunun için use motion detection yazan yerin yanındaki kutucuğu işaretlemek.

Sıra geldi kaydedilecek görüntüleri nereye saklayacağımıza. Ücretsiz olan bu güvenlik kamerası programı bize çektiği fotoğraf veya görüntüleri depolamamız için 4 seçenek sunuyor. Bunlar; diske kayıt, ftp adresine yollama, web sitesine yollama ve farklı bir programa yönlendirme. Bizi ilgilendiren kısmı yakalanan görüntülerin diskte kaydedilmesi. O yüzden ilk ekrandaki Store Settings butonuna tıklıyoruz.

Yakalanan görüntüleri diske kaydetmek için açılan pencerede file yazan kutucuğun işaretli olması gerekiyor.

File olarak seçim yaptıktan sonra profil oluşturmanız gerekiyor. Name yazan yere örneğin “benim odam” yazabilirsiniz odanızı gözleyecekseniz. Filename yazan yere tıklayıp dosyalarınız için bir ad belirlemeniz gerekiyor.

Dosyaların nereye kaydedileceğini seçip isim belirttikten sonra ok butonuna tıklıyoruz.

Ok dedikten sonra açılan pencerede close butonuna tıklayıp kamera karşısında elimizi kolumuzu sallıyoruz. Sonra dosyaların kaydedilmesi için seçtiğimiz klasöre bakıp resimlerin çekilip çekilmediğini kontrol ediyoruz.. Hepsi bu kadar…

Webcaminizi güvenlik kamerası olarak kullanmaya başlayabilirsiniz… Eğer resimler kaydedilmemişse başa dönüp adımları tekrar kontrol edin.

 Kaynak: Alıntıdır. Daha geniş bilgi için http://www.bilgisayarvadisi.net adresinden öğrenebilirsiniz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !